Topuk Dikeni Belirtileri


Topuk dikeni belirtileri incelemeden önce aslında hastalığa yakalanma riski incelenmelidir. Çeşitli kaynaklara göre hastalık riski daha fazla görülebilecekler kişiler şu şekilde sıralanabilir:


40 - 60 yaş arası nüfus
- Hasta eğer gençse, zorlayıcı şekilde sık koşu ya da spor yapma koşulu
- Cinsiyet: Her kaynakta doğrulanmasa da, kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir
- Mesleki koşullar ya da çeşitli nedenler dolayısıyla gün içerisinde uzun süre ayakta kalanlar, yürümek zorunda olanlar
- Fazla kilo problemi yaşayanlar
- Hamileler
- Düz taban, aşil tendonu ya da ark düşüklüğü gibi ayak problemi yaşayanlar
- Darbe emici özelliği olmayan, rahatsız ayakkabılar kullanmak


Bu koşullardan bir ya da birkaçı içerisinde yer alıyorsanız, bu hastalığa yakalanma riskinizin daha fazla olabileceği söylenebilir. Peki hastalığın belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en tipik özelliklerinin başında sabah kalkıldığında ilk adımlarla oluşan ağrı gelmektedir. Bunun sebebi gece boyunca dinlenen ayak altındaki dokunun ilk adımla birlikte tekrar kasılması ve ağrıya sebep olmasıdır. Gün içerisinde bu ağrının hafiflediği gözlenir çünkü yürümekle birlikte aslında doku için egzersiz yapılmış olur ancak yürümeye ya da ayakta durmaya ara verdiğinizde ağrı yeniden tekrarlar. Bu bağlamda, eğer sabah kalktığınızda yere basamayacak gibi oluyorsanız ve gün içerisinde hastalığınızın hafiflediğini hatta geçtiğini düşünüyorsanız topuk dikenine yakalanmış olabilirsiniz. Ağrıyı lokalize etmek gerekirse, işaret ve orta parmağınızı yan yana tutarak, parmaklarınızı yatay bir şekilde ayağınızın en arka kısmına getirdiğinizde, parmaklarınızın tam olarak bittiği yer yani ve civarlarındadır. 

Eğer sabahları ya da gün içerisindeki istiharatlarınız sonrasında yere basamayacak gibi bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı bölgesi topuk kemiği bölgesi civarlarındaysa hastalığın belirtilerinden bahsedebiliriz. 


İlgili Makaleler :Geliştirdiğimiz özel ürünleri inceleyerek bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ürünlerimiz %100 memnuniyet ve para iadesi garantisi içermektedir. Telefon Danışma Hattı : 0216 310 61 41 ( 09:00 - 20:00 )


Kaynaklar:Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.