Topuk Dikeni Egzersizleri
Amerikan Podiatri ve Ortopedi Akademisi'nin topuk dikeni tedavisinde tavsiye ettiği egzersizleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Hastalık çoğunlukla ayağı boylu boyunca saran ve ayağın yaylanmasını sağlayan Plantar Fasciitis adlı tendonun çeşitli sebeplerden ötürü (uzun süre ayakta kalmak, zorlamak, yaş vs ) topuk kemiği bölgesinde çekme yapması sonucunda görülür. Atılan her adımda şiddetli ağrıya sebep olur ve yoğunlukla sabah kalkıldığında görülür. Tedavi edilmezse kemik etrafında birikecek kalsiyum tortular (adeta bir kemikleşme) yüzünden kronik hal alır ve daha kötüsü yürüme şeklinizi değiştireceğinden ayak, diz, kalça ve sırt problemlerini beraberinde getirir. 


Tedavinin öncelikli koşulu istirahattir. Ayrıca, iltihaplı ağrıya iyi gelmesi için günde 2 kere 20 dakika boyunca buz tutulabilir. Plantar fascia dokusunu esnetmek için bir tenis topu, su şişesi ya da soğuk bir şişeyi topuğunuz ve ayağınız altında gezdirebilir ve egzersizlere başlamadan önce ağrıyı hafifletebilirsiniz. İstirahat, buz ve masaj kısa vadeli rahatlamaya yol açacaktır ve aşağıda belirtilen egzersizler muhakkak tekrarlanmalıdır.


Topuk Dikeni Egzersizleri:

- Resimde görüldüğü gibi duvara karşı ağrılı topuğunuz geride kalacak şekilde bacağınızı düzleştirin ve eğilin.
- Ayağınızı yere tamamen bastığından emin olun. Diğer bacağınızı güç almak için kıvırın. Ayak parmaklarınız yanlara değil ileri bakacak şekilde olmalıdır.
- Bu şekilde 30 saniye boyunca durun, yavaşça rahatlayın ve daha sonra doğrulun. Her ağrılı topuk için 5-8 kere tekrarlayın.

Bu egzersizler için yapılan klinik araştırma sonuçlarına göre silikon tabanlık gibi bir darbe emicinin de yardımıyla birlikte 2 ay gibi bir sürede 90% oranında bir iyileşme görülmüştür. Acil şifalar ve keyifli yürüyüşler dileğiyle.


 
 
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.