Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak tabanı her adım attığımızda yer ile olan temasımızı sağlayan bölgedir, bütün vücut ağırlığını ve basıncını üzerinde taşır. Sürekli stres altında olduğundan ağrılı taban rahatsızlıkları sıkça ve her yaş grubunda görülebilir. Bu ağrıların ortaya çıkabilmesi için bahsi geçen stresi arttıran faktörlere ve ne kadar sıklıkla yapıldıklarına bakmak gerekir. Yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta kalmak ve yürümek gibi sebeplerden ötürü hem tendon ve kemiklerde zorlanmalar hem de ayak tabanında nasır gibi rahatsızlıklar sıkça görülen sorunların başında gelir. 


Yaşımız ilerledikçe ayaklarımızda bazı deformasyonlar ve şekil bozuklukları meydana gelebilir. Ayak rahatsızlıklarının bir çoğu doğuştan gelen rahatsızlıklar değil ayaklara binen stresin yol açtığı ağrılar olarak karşımıza çıkar. Ancak özellikle ayak tabanı ağrısı topuk kemiğinden başlayarak ayak parmaklarına kadar uzanan plantar fascia adlı tendonun çeşitli noktalarda zedelenmesinden sonucu görülebilir. Yine aynı şekilde, düz taban gibi rahatsızlıklar uzun süre ayakta durmak ve yürümenin de etkisiyle ayağın orta kısmında ağrıya ve yanlış adım atmaktan dolayı bacak, diz ve bel ağrılarına da sebebiyet verebilir. Bir diğer taban rahatsızlığı da ayak parmaklarımızın hemen altındaki ayaya benzeyen metatars adlı bölgede görülmektedir. Topuklu ve yanlış ayakkabı seçimi bu bölgede ağrılara sebebiyet verebilir, ileri ki aşamalarda ise ayak şeklinde tahribata yol açacağından bunyon adı verilen baş ve serçe parmağın yan kısımlarında ağrıyı da beraberinde getirir.  


 
 

Ayak Tabanı Ağrısı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Birçok ayak ağrısının görülme sebebinde olduğu gibi taban ağrılarında da dikkat edilecek noktalar;  doğru ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta durmamak, sert zeminde spor yapmaktan kaçınmak ve çeşitli ortopedik destekleyici tabanlıklarla ayağınızı sürekli yumuşak bir zemine temas etmesini sağlayarak üzerine binecek stresi de kontrol alıp zedelenmelerin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Keyifli yürüyüşler dileğiyle. 
 
Diğer Makalelerimiz
 
 
 
Heeltex'in geliştirdiği özel ürünleri inceleyerek bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ürünlerimiz %100 memnuniyet ve para iadesi garantisi içermektedir. Telefon Danışma Hattı : 0216 310 61 41 ( 09:00 - 20:00 )
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.